Ord. Prof. Dr. Mükrimin Yinanç, Vefatının 50. Yılında Elbistan'da Anıldı

1900 yılında Elbistan'da doğan ve 1961 yılında vefat eden Ord. Prof. Dr. Mükrimin Halil Yinanç, vefatının 50. yılında, ELMÜHAY tarafından organize edilen etkinlikle Elbistan'da anıldı.

1900 yılında Elbistan'da doğan ve 1961 yılında vefat eden Ord. Prof. Dr. Mükrimin Halil Yinanç, vefatının 50. yılında, Elbistan Mükrimin Halil Yinanç Aile Vakfı (ELMÜHAY) tarafından organize edilen etkinlikle Elbistan'da anıldı. Tacettin Yinanç, Mükrimin Halil Lisesi Spor Salonu'nda düzenlenen panelin açılışında yaptığı konuşmada, rahmetli amcası Mükrimin Halil Yinanç'ın Elbistan'ın ismini dünya çapına duyurduğunu söyledi. Yinanç, panelistlerin, merhum Mükrimin Halil Yinanç'ın ilmi kişiliği üzerinde konuşacaklarını söyledi.

Oturum Başkanı Dr. Mustafa Kök ise, şöyle konuştu: "Bir insan düşünün ki kendisini, ömrünü, bütün ruhunu, dimağını bir ilme, tarih denilen milletlerin şahsiyetinin dokuyucusu olan bir ilme adamış. 5 bin eser hazırlamış öyle tahmin ediyorum, ancak biri yayımlanabilmiş. 4'ü el yazması defterlerinde, kitaplarında kalmış. Vefatından bugüne kendi memleketinde bir kuruma adı verilmiş ne mutlu ki. " Panele, Prof. Dr. Fehameddin Başar, Prof. Dr. İlhan Erdem, Prof. Dr. Mehmet Hilmi Erginöz ve Doç. Dr. İlyas Gökhan konuşmacı olarak katıldı.

Panelin ardından, ELMÜHAY Vakfı, 2010-2011 eğitim-öğretim yılında dereceye giren Mükrimin Halil Lisesi öğrencilerini ödüllendirdi. Birinci Aybike Taşoğlar, ikinci Hacer Güneş ve üçüncü Demet Gözükara'ya birer bilgisayar hediye edildi. Panele, Elbistan Kaymakamı Metin Maytalman, AK Parti Milletvekili adayı Mahir Ünal, Göksun Belediye Başkanı Ramazan Hurç, Prof. Dr. Nedim Ünal, vakıf yöneticileri, ELMÜHAY üyeleri ile çok sayıda okul müdürü ve öğretmen, MHL mezunları ve vatandaşlar katıldı. - KAHRAMANMARAŞ

Kaynak